close
تبلیغات در اینترنت

زندگینامه بابی فیشر


درباره سايت درباره سايت
آموزش شطرنج بابی فیشر
این سایت دارای انجمن شروع بازی است که در آن شروع بازی ها به سه قسمت دسته بندی شده اند. لطفا برای مشاهده انجمن اختصاصی شروع بازی ابتدا عضو شوید سپس روی لینک تالار گفتمان در بالای صفحه کلیک کنید
 • نویسنده:امیررضا یاقوتی‎ ‎

 • موضوعات موضوعات

  شروع بازی

  شروع شده باe4

  شروع شده باd4

  شروع شده با سایر حرکات

  نکات کلی شروع بازی

  وسط بازی

  نکات کلی وسط بازی

  تاکتیکها

  آخر بازی

  آخر بازی پیاده ای

  آخر بازی سوارها

  نکات کلی آخر بازی ها

  زندگینامه بزرگان شطرنج

  زندگینامه قهرمانان ایرانی

  زندگینامه قهرمانان جهان

  زنگ تفریح

  بازی های فکری دیگر

  بازیهای غیر معمول شطرنج

  معرفی کتاب


  آرشيو آرشيو

  تير 1394

  مرداد 1391

  تير 1391

  خرداد 1391

  ارديبهشت 1391

  فروردين 1391


  جستجوگر پيشرفته سايت
  ?
  آخرين ارسال هاي انجمن
  آخرين ارسال هاي انجمن
  عنوان پاسخ بازديد توسط
  آموزش شطرنج بابی فیشر سؤال دارم 6 441 bobbyfischer
  آموزش شطرنج بابی فیشر دفاع دراگون 3 502 sherwin
  آموزش شطرنج بابی فیشر شاخه ای از شروع بازی اسپانیایی 2 399 bobbyfischer


  زندگینامه بابی فیشر


  تولد:1943 میلادی-سال قهرمانی: 1972 تا 1975 سه سال در سن 29 سالگی ¥ رابرت در شیکاگو آمریکا متولد شد. او در سن ۱۴ سالگی قهرمان شطرنج آمریکا شد و پس از آن ۸ بار دیگر به این مقام دست یافت.رابرت جیمز «بابی» فیشر (۹ مارس ۱۹۴۳ - ۱۷ ژانویه ۲۰۰۸) شطرنج‌باز و قهرمان سابق جهان بود.

  زندگی:

   فيشر، يازدهمين قهرمان شطرنج جهان در سال 1943 در شهر شيكاگو به دنيا آمد و در شش سالگي با شطرنج آشنا شد. بازي فيشر از همان آغاز پخته بود؛ جايي كه بيشتر جوانها غرق در تاكتيكها مي شدند فيشر بازي پوزيسيوني را ترجيح مي داد. فيشر در گشايشها خود را محدود كرد اما گشايشها را حتي از نويسندگان هم بهتر مي دانست. برخلاف نوابغي چون مورفي و كاپابلانكا، گشايشها را با وسواس و ريزه كاري مطالعه مي كرد و هر شاخه جديدي كه در سراسر جهان انجام مي شد مي دانست  وقتي دانش آموز بود دائما مطالعه مي كرد و نشريات شطرنج را مي خواند .
  غريزه فيشر براين اساس بود كه پوزيسيونهايي را كه اغلب استادان به محض رسيدن به آن پيشنهاد تساوي مي دادند ادامه مي داد تا به فرصتهايي براي كسب برتري دست پيدا كند. جواب او به يك تقاضاي مساوي اين بود " البته كه نه" بازي با او مشكل بود، از موقع شروع بازي ، چشمان تيزبينش را به صفحه شطرنج مي دوخت و به ندرت سرش را براي ديدن بازيهاي ديگر بلند مي كرد. تمايل به پيروزي وي را قادر مي ساخت كه با ركوردهاي بالا در مقابل حريفانش پيروز شود . همچون آلخين داراي يك نوع تعصب فكري بود اما برخلاف او، فيشر تا موقعيكه بازيكن فعالي بود سلامتي اش را در حالت خوبي نگهداشت .
  فيشر دانش عميقي راجع به خطوط گشايشي تند و تيزي كه غالبا قبل از تورنمنتها آنها را تجزيه و تحليل مي نمود داشت. استراتژي اش در پوزيسيونهاي ساده، آشكارا رسيدن به همان هدف كاپابلانكا بود. دانش گشايشي اش را خاصه به هنگام بازي با سفيد به خوبي بكار مي برد. در جائيكه كلا فضا و كنترل بازي را در دست مي گرفت از آن به گونه اي پر قدرت استفاده كرده و حريف را مجبور به دفاع مي نمود تا اينكه مقاومتش در هم شكسته شود .
  کار بزرگی که فیشر در شطرنج جهان انجام داد این بود که در مسابقاتی که اکثر شطرنج بازان حاضر در آن روس بودند ، توانست بالاتر از روسها قرار بگیرد(روسها در بعضی از مسابقات تحت فشار مأموران امنیتی شوروی ناچار به تبانی با یکدیگر بودند).مسابقه مقدماتی قهرمانی جهان در سال 1971 به پیشنهاد فیشر به روش حذفی انجام شد. مسابقه قهرمانی جهان 1972 فیشر-اسپاسکی بیش از آنکه یک مسابقه شطرنج باشد، صحنه نبرد سیاسی غرب و شرق بود . فیشر همواره در شطرنج جنجال ساز بود! در سال 1975 او به دلیل برآورده نشدن خواسته های فراوان و بعضاً غیر منطقی خود از سوی فدراسیون جهانی ، حاضر به مبارزه با کاریوف نشد و قهرمانی جهان را از دست داد . بعد از 20 سال فيشر در سال 1992 در يك رويارويي دوجانبه كه با اسپاسكي (در 30 دور )ترتيب داده شده بود شركت كرد و با نتيجه 17/5 بر 12/5 به پيروزي رسيد( 10 برد، 5 باخت و 15 مساوي). فيشر بعد از آن در هيچ مسابقه اي شركت نكرد تا در 17 ژانويه 2008 (بخاطر بيماري کلیوی) در منزلش در ريك ياويك ايسلند درگذشت.
  آثار و هنر نماييهاي فيشر :
  در 13 سالگي با بازي درخشانش عليه بايرن انظار را متوجه خود ساخت
  در 14 سالگي قهرمان شطرنج آمريكا شد
  در سن 15 سالگي به مقام جوانترين استاد بزرگ دست يافت .
  هشت بار پياپي قهرمان آمريكا شد
  در تورنمنت قهرماني آمريكا در 1963 هر يازده حريفش را شكست داد
  در تورنمنت بين المناطق استكهلم در 1962 كه 22 دور طول كشيد بدون باخت اول شد و از بزرگاني چون پتروسيان، گلر، كورچنوي، گليگوريچ و اشتاين پيش افتاد.
  در سال 1970 در پالماد مالوركا در تورنمنت 23 دوري به مقام اول رسيد واز لارسن كه دوم شد 3/5 امتياز جلوتر ايستاد. در اين تورنمنت كساني چون گلر، پورتيش، اسميسلوف، گليگوريچ و رشفسكي شركت داشتند .
  در 1971 در بازيهاي دو جانبه نامزدها غيرممكن را ممكن كرد .
  تايمانوف و لارسن را 6 بر صفر شكست داد
  پتروسيان ( محكمترين شطرنجباز جهان) را 6/5 بر 2/5 شكست داد
  آنگاه در 1972 بر سر عنوان قهرماني جهان در برابر اسپاسكي قرار گرفت و در مجموع با نتيجه 12/5 بر 8/5  او را شکست داد و قهرمان جهان شد .
  در 1970 "تورنمنت بليتس قرن" را با 19 امتياز از 22 بازي فتح كرد. تال نفر دوم 4/5  امتياز كمتر از او آورد.
  كتاب "60 بازي به ياد ماندني من" اثري است همتاي " بهترين بازيهاي من" اثر آلخين. 

  او در سال‌های ۱۹۷۲ تا ۱۹۷۵ میلادی قهرمان شطرنج جهان بود. در سال ۱۹۷۲ بوریس اسپاسکی را با ۷ برد، ۳ باخت و ۱۱ تساوی در جنجالی‌ترین رویارویی تاریخ شطرنج که به نام رویارویی قرن شناخته شد شکست داد. علت اهمیت این رقابت جنگ سرد و رقابت‌های سیاسی بین ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی بود. سه سال بعد او بخاطر اعتراض به فیده حاضر به دفاع از عنوان قهرمانی خود در مقابل آناتولی کارپف نشد و عنوان قهرمانی را به کارپف واگذار کرد.

  جنجال‌ها

  بابی فیشر پس از انجام مسابقه‌ای در سال ۱۹۹۲ میلادی در یوگسلاوی سابق، بدلیل تخطی از مقررات بین‌المللی بازی شطرنج، تحت تعقیب قرار داشت. در سال ۲۰۰۵ میلادی، کشور ایسلند به وی «شهروندی» آن کشور را اعطا کرد تا مانع از استرداد وی به آمریکا شود.

  وی به دلیل سخنان یهودستیزانه و انکار هولوکاست و همچنین حمایت از حملات ۱۱ سپتامبر گروه القاعده در آمریکا، مورد انتقاد شدید قرار داشت.

  مرگ

  بابی فیشر در سن ۶۴ سالگی و بر اثر بیماری کلیوی در ایسلند مُرد.

  روبرت جى.(بابى) فيشر،جنجاليترين بازيكن همه ادوار،بعد از تصاحب عنوان قهرمانى جهان از اسپاسكى و قبل از محروم شدن از مسابقات و تورنمنتها نام خود را بعنوان يك افسانه زنده در تاريخ شطرنج به ثبت رساند. عنوان جهانى، تايمانوف و لارسن (هر دو از استادان بزرگ جهان) را با نتيجه ۰-۶ و ۰-۶ شكست داد و بر اثر يك غفلت و اشتباه فاحش قبل از غلبه بر قهرمان جهان دو بازى را به وى واگذار نمود.

  فيشر شطرنج را در شش سالگى آموخت، اما بزرگترين حادثه براى او- بعنوان يك شطرنجباز جوان – وقتى رخ داد كه مادرش تصميم گرفت كه آنها در بروكلين اقامت كنند. زندگى شطرنجى در نيويورك – با كلوپهاى پررونق مانهاتان و مارشال و سالنهاى شطرنج – محيط مساعدى براى يك عده بازيكن شايسته استادى بزرگ ايجاد كرده است و فيشر مهارتهاى شطرنجىاش را با بازيهاى بيليتز و مطالعه تئوريهاى شطرنج شوروى افزايش ميداد. نتيجه اين تمرين و ممارست مفرط – كه با غفلت و اهمال از كار كلاسيك شطرنجى توام بود – آن شد كه در ۱۴ سالگى به مقام قهرمانى مردان ايالات متحده رسيد.

  فيشر احتمالاًً در آن زمان درست نميدانست كه پله هاى بعدى براى دستيابى به قهرمانى جهان – كه در آن زمان در دست بوتوينيك بود – چگونه هستند.در آن دوره او خود را براى تورنمنت انتخابى آماده ميكرد و در اولين تلاشش توانست در سن ۱۵ سالگى به مقام جوانترين استاد بزرگ دست يابد.گروه بهم فشرده استادان روس به آسانى رقيب كم تجربه شان را در سال ۱۹۵۹ و ۱۹۶۲ كنار زدند و فيشر سپس تقاضا كرد كه سيستم بازيها در مرحله يك هشتم از شكل تورنمنت به يك سرى مسابقه حذفى تغيير كند و اين درخواست پذيرفته شد .

  تحت اين سيستم بود كه در سال ۱۹۷۱ توانست رقبايش راشكست داده و بعد از يكسال نيز به اسپاسكى غلبه كند. مردم حتى فيشر را بيشتر از بازى بزرگش عليه اسپاسكى، بخاطر ستيزه جويى و غرابتش بياد دارند. مسابقه اش با رشوسكى در ۱۹۶۱ با يك رسوايى و مرافعه جنجالى پايان گرفت و بعد از سر و صدا و اعتراضى كه بر سر جدول بازى براه انداخت از شركت در مسابقات ۱۹۶۷ كناره گرفت. فقط هنگامى كه سرمايه گذار انگليسى ،جيم اسلاتر، جايزه پنجاه هزار پوندى را دو برابر كرد ترغيب شد كه براى رودررويى با اسپاسكى عازم ايسلند شود- البته ميانجيگرى هنرى كسينجر،وزير امور خارجه وقت آمريكا نيز بىتاثير نبود. سرانجام هنگاميكه فدراسيون جهانى شطرنج قانون قبلىاش – كه اگر مسابقه ۹-۹ خاتمه پذيرد عنوان قهرمانى همچنان در دست قهرمان سابق باقى خواهد ماند- را تغيير داد و اعلام كرد كه برنده كسى است كه ده بازى را برنده شود فيشر عنوان قهرمانى را بدون مبارزه به كارپف واگذار نمود.مطالبات رسمى فيشر غير قابل قبول بودند. وى براى مسابقه در نظر گرفته شده با كارپف و يك مسابقه برگشت با گليگوريك در ۱۹۷۹ – كه صورت نگرفت – يك ميليون دلار يا بيشتر مطالبه كرده بود. عليرغم وجوهى كه فيشر بجيب استادان معمولى شطرنج  ميريخت تضاد شديدى ميان اين ارقام و ارقامى كه در تورنمنتهاى بين المللى تعيين ميشد وجود داشت. جدا از درخواست پول زياد، توقعات بسيار فيشر در رابطه با نور سالن، صداى تماشاچيان و جزئيات ديگر بازى نيز وجود داشت ولى همه اين بهانه ها دال بر اين بود كه فيشر در وضعيتى قرار گرفته كه ترس از شكست، ترس از بازى در حضور جمع بروى غلبه يافته است. وگرنه چه جز پيروزى بر كاسپارف يا كارپف ميتوانست شهرت و آوازه او را افزايش دهد.شايد قوانين رسمى روزى وى را وادار به بازى نمايد، اما احتمال بيشتر اين است كه او نيز بدنبال مورفى استاد بزرگ ديگرى خواهد رفت كه شطرنج را در اوج شهرتش كنار گذاشت. اما يك بازيكن معمولى از بابى فيشر چه ميتواند بياموزد؟ ابتدا تمايل به پيروزى. غريزه كشنده فيشر بر اين اساس بود كه پوزيسيونهائى را كه اغلب استادان به محض رسيدن به آن پيشنهاد تساوى مىدادند ادامه ميداد تا به فرصتهايى براى كسب برترى دست پيدا كند. جواب او به يك تقاضاى مساوى سريع اين بود "البته كه نه" بازى با او مشكل بود، از موقع شروع بازى صورت قوش وار و چشمان تيزبينش را به صفحه ميدوخت و بندرت سرش را براى ديدن بازيهاى ديگر بلند ميكرد.دستانى بلند داشت و انگشتانى كه با آنها مهره هاى مخالف را به هنگام تصرف همچون پرنده اى كه شكار را به چنگ گرفته در دست ميفشرد. تمايل به پيروزى وى را قادر ميساخت كه با ركوردهاى بالا در مقابل حريفانش پيروز شود.همچون آلخين داراى يكنوع تعصب فكرى بود اما برخلاف او، فيشر تا موقعيكه بازيكن فعالى بود سلامتى اش را در حالت خوبى نگهداشت. فيشر دانش عميقى راجع به خطوط گشايشى تند و تيزى كه غالباً قبل از تورنمنتها آنها را تجزيه و تحليل مىنمود داشت. استراتژىاش در پوزيسيونهاى ساده،آشكارا رسيدن به هدف كاپابلانكا بود. دانش گشايشىاش را خاصه بهنگام بازى با سفيد بخوبى بكار ميبرد در جائيكه كلاً فضا و كنترل بازى را در دست ميگرفت از آن به گونه اى پرقدرت استفاده كرده و حريف را مجبور به دفاع مىنمود تا اين كه مقاومتش در هم شكسته شود. در فاصله سالهاى ۱۹۶۸ تا ۱۹۷۰ در وضعيت كناره گيرى بود اما هنگاميكه در" مسابقه قرن " از نو حضور يافت به يكباره بازى جانانه اى انجام داد.

  يكى از دلايل علاقه مردم به فيشر توانايى فوق العاده اش در خلق بازيهاى هيجان انگيز در مهمترين مقاطع مسابقه بود. اين اتفاق به هنگامى كه او دوباره در يكسال بعد با پتروسيان در آرژانتين رودررو شد اتفاق افتاد همانطور كه فيشر در مسابقات جلو ميرفت، جمعيت نيز افزايش مييافت و ازدحام تماشاچيان براى ديدن جدال استادان بزرگ افزون بر ۱۰۰۰۰ نفر می شد.فيشر با ارائه يكى از بهترين بازيهاى عمرش به آن همه اشتياق مردم پاسخ داد.

     برچسب ها : بابی فیشر بهترین شطرنجباز جهان قهرمان شطرنج
  ارسال شده در : پنجشنبه 31 فروردين 1391 - توسط : امیررضا یاقوتی
  بازديد : 347 بار دسته بندي : زندگینامه بزرگان شطرنج زندگینامه قهرمانان جهان نظر دهيد! [ ]

  مرتبط باموضوع :  نام
  ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
  وبسایت
  :) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
  نظر خصوصی
  مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
  کد امنیتیرفرش کد امنیتی  بک لينک بک لينک
  خرید گیفت کارت ارزان اسپاتیفای استیم
  خرید آنلاین گیفت کارت گوگل پلی با گیفتی دات کام
  خاک پوششی
  تور ارزان کیش لحظه آخری
  هتل های 5 ستاره کیش
  تور کیش از مشهد لحظه آخری
  تور کیش نوروز 95
  دیدنی های جزیره کیش
  بلیط کیش ارزان قیمت
  بلیط پرواز کیش
  خرید گیفت کارت آیتونز و گوگل پلی
  بزرگترین مرکز خرید و فروش گیفت کارت
  تور ارزان کیش نوروز 95